Indeks   Dzisiaj   Kult.materialna   Hafty   Kuchnia   Kult.duchowa   Bajki   Rok obrzędowy   Rok w przysłowiach   WWW
 
KUCHNIA  NA  KASZUBACH
 

Podstawowe składniki kuchni kaszubskiej to: bulwy - ziemniaki, ryby słodkowodne i drób: kury, kaczki, gęsi i indyki.

Ziemniaki najczęściej jada się gotowane, posypane szczypiorkiem lub polane topionymi skwarkami. Pije się do tego maślankę. Bulwy starte na rywce i smażone na oleju, czyli placki ziemniaczane, zwane są tu: plince. Posypuje się je cukrem, a popija do tego mocną czarną kawę - koniecznie ze szklanki.

Z dań wyszukanych: jada się różne gatunki ryb przygotowane na różne sposoby: smażone, wędzone, gotowane, w galarecie i w occie. Najsmaczniejszym jest węgorz wędzony, albo w galarecie.

Przysmakiem stały się potrawy z drobiu, a zwłaszcza gęsi i kaczki. Siekane mięso gęsie wraz z kośćmi, przyprawione solą i pieprzem - to popularna "gęsô okrasa", doskonała podstawa do smażenia jajecznicy.

Jada się też czarną polewkę - zwaną czarniną, przyprawioną suszonymi owocami - i tego dania Drogi Turysto musisz skosztować, lecz nigdy nikogo nie pytaj z czego ją sporządzono - dla własnego dobra.
(informacje wzięte ze strony: strony2.wp.pl/wp/sierakowice ).

Z ciast wymienić należy kuchy wszelkiego rodzaju, szczególnie drożdżowe.

A oto dwa przepisy współczesnych wigilijnych potraw kaszubskich:

Śledzie w kapuście  

    ŚLEDZIE W KAPUŚCIE

Składniki: 1 kg świeżych śledzi, mała główka białej kapusty, winne jabłko, cebula, 2 łyżeczki musztardy, 2 łyżki masła, łyżka soku z cytyny, po łyżeczce kminku i tymianku, sól, pieprz.
 
Przygotowanie: Umyte śledzie odfiletować. Każdy filet z obu stron posmarować musztardą, posypać solą i pieprzem. Kapuste drobno poszatkować, cebulę i jabłko obrać, pokroić w kostkę, skropić sokiem z cytryny. W rondlu rozgrzać masło, włożyć cebulę i jabłko, chwilę smażyć mieszając, po czym dodać kapustę, kminek oraz tymianek, wlać 3/4 szklanki wody, dusić na niewielkim ogniu około 10 minut. Żaroodporny półmisek wysmarować masłem, wyłożyć uduszoną kapustą, na niej położyć śledzie, polać stopionym masłem, wstawić do gorącego piekarnika, zapiekać około 45 minut. Podawać z pieczonymi ziemniakami.

Tort z fasoli       TORT Z FASOLI

Składniki:
Ciasto: 8 jaj, 25 dag cukru pudru, 20 dag fasoli Jaś, 2 dag gorzkich migdałów, 5 dag tartej bułki, 20 dag dżemu o kwaskowym smaku.
Lukier: 25 dag cukru pudru, białko jaja, łyżeczka mąki ziemniaczanej, ewentualnie odrobina soku lub koncentratu z owoców lub warzyw o intensywnym kolorze - jako barwnik.

Przygotowanie: Migdały sparzyć, obrać ze skórki i dokładnie zemleć. Fasolę ugotować na pół-twardo, obrać ze skórki i przetrzeć przez niezbyt gęste sito. Żółtka utrzeć z cukrem, wymieszać z fasolą i migdałami, oraz delikatnie połączyć z tartą bułką i ubitą na sztywno pianą z białek.

Przełożyć do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką tortownicy i piec w średnio goracym piekarniku około 40 minut. Białko jaja i cukier ucierać (mikserem) 5 minut, po czym dodać mąkę ziemniaczaną i jeszcze chwilę ucierać. Dodać barwnik (na zdjęciu był to sok ze szpinaku, a w drugiej połowie - z buraków). Zimny tort przekroić, przełożyć dżemem, a wierzch posmarować lukrem.

smacznego!    

powrót