Indeks   Dzisiaj   Kult.materialna   Hafty   Kuchnia   Kult.duchowa   Bajki   Rok obrzêdowy   Rok w przys³owiach   WWW
 
HAFTY KASZUBSKIE

Haft ¿ukowski     Haft wejherowski     Haft borowiacki     Technika haftowania     Z³otog³owie



  Oto wzory i motywy najstarszej na Kaszubach, ¿ukowskiej szko³y haftu, zapocz±tkowanej przez norbertanki, oko³o 1209 roku sprowadzone do ¯ukowa przez ksiêcia M¶ciwoja I z poznañskiego Strzelna. Zakonnice ¿ukowskie, które dobrze siê zapisa³y w historii Pomorza Wschodniego, miêdzy innymi zajmowa³y siê haftem. O ich kunszcie ¶wiadczy do dzi¶ bogaty zbiór szat liturgicznych z wieków XVII i XVIII zachowany w skarbcu poklasztornego ko¶cio³a, udostêpniany do oglqdania.

Mniszki prowadzi³y przy klasztorze szko³ê dla panien z dworów szlacheckich i domów patrycjatu gdañskiego, równie¿ dziewczêta pozostaj±ce pod ich opiek± ucz±c haftu. Tradycje hafciarskie kontynuowa³y takie po kasacie klasztoru, w 1834 roku, ostatnie z zakonnic, pozostawione na do¿ywociu.

Uczennicami ich by³y ju¿ jednak nie szlachcianki, a dziewczyny z okolicznych wiosek. Te za¶ wzory, wyszywane ongi¶ jedwabiem i szychem na at³asach i aksamitach, przenosi³y barwionymi domowym sposobem niæmi na szare, lniane p³ótno.

Od innych szkó³: wdzydzkiej, wejherowskiej i puckiej, haft ¿ukowski ró¿ni siê nie tylko przewag± kolorytu niebieskiego, ale równie¿ pewn± pow¶ci±gliwo¶ci±, chcia³oby siê powiedzieæ - elegancj±.

W hafcie ¿ukowskim wystêpuje siedem kolorów: trzy niebieskie, czerwony, zielony, ¿ó³ty i czarny.

Wyj±tek stanowi motyw ró¿y, na naszych planszach niebieski, który mo¿na wyszywaæ nici± czerwon± cieniuj±c natê¿enie barwy.

Nie s± obojêtne odcienie kolorów - niebieskie powinny byæ z lekk± domieszk± ultramaryny i od bladoniebieskiego natê¿aæ siê do granatu, czerwieñ nie powinna byæ zbyt jaskrawa, raczej z dodatkiem karminu, zieleñ musi byæ nie za jasna i lekko zgni³a, ¿ó³æ s³oneczna, a czerñ smolista.

pocz±tek        

Haft wejherowski ma tradycje najm³odsze, odmienne nie tylko od ¿ukowskich, ale równie¿ od wdzydzkich, które w pierwszych latach dwudziestego stulecia stworzy³a ¿ona nauczyciela we Wdzydzach, malarka Teodora Gulgowska.

Wejherowo swój odmienny haft zawdziêcza Franciszce Majkowskiej (zm.1967), siostrze wybitnego pisarza i dzia³acza kaszubskiego Aleksandra Majkowskiego, któremu towarzyszy³a przez d³ugie lata w jego pracy dla Kaszub. Franciszka Majkowska prowadzi³a kursy haftu kaszubskiego i przyczyni³a siê do popularyzacji kaszubskiej sztuki ludowej poprzez organizacjê wielu wystaw.

Hafty kaszubskie szko³y wejherowskiej s±, podobnie jak ¿ukowskie czy puckie, siedmiobarwne, z tym jednak, ¿e niektóre z tradycyjnych barw maj± tu inne odcienie.
Kolor czerwony powinien byæ jak najbardziej intensywny, nawet jaskrawy, a kolor ¿ó³ty - cytrynowy, a nie s³oneczno-z³oty. Poza tym obowi±zuj±, tak jak gdzie indziej, trzy kolory niebieskie - od jasnoniebieskiego do granatu, kolor zielony - nie za jasny, lekko zgni³y, oraz smolisty kolor czarny.

O odmienno¶ci haftów wejherowskich decyduj± te¿ inne proporcje kolorystyczne: znacznie wiêcej w nich ¿ó³ci i czerwieni ni¿ w haftach z Pucka czy ¯ukowa. Inne s± zestawienia kolorów (np. ³±czy siê we wzorze tulipana kolor niebieski z ¿ó³tym). Wejherowskie serwety odró¿niajq siê tak¿e stylizacjq rysunku niektórych motywów, szczególn± ró¿norodno¶ci± li¶ci (np. dêbu, borówek, pokrzywy) i "cieniowaniem" ró¿nymi kolorami przede wszystkim ga³±zek i ³odyg.

W ogólnym wyrazie haft wejherowski, mimo pozostawania przy siedmiobar- wnym schemacie, jest bardziej kolorowy, chcia³o by siê powiedzieæ - weso³y.

 

pocz±tek        



  Haft szko³y borowiackiej - popularny na terenach Borów Tucholskich, wywo- dzi siê ca³kowicie z haftu kaszubskiego. Wszystkie jego elementy s± w rysunku identyczne z haftami szko³y wdzydzkiej, za¶ ró¿ni± siê od nich kolorami.

Jako najbardziej reprezentatywne, "czyste" w swym wyrazie, uznaæ trzeba bez w±tpienia wzory skomponowane przez Honoratê Bloch, prekursorkê tej szko³y. Charakteryzuj± siê one bardzo ujednolicon± i sharmonizowan± gam± odcieni barw ¿ó³tych, pomarañczowych i ciemnobe¿owych. Najczê¶ciej stosowane motywy to: rozeta, serce, tulipan, s³onecznik, p±k i chaber.

Haft ten wyró¿nia siê p³ynnymi liniami rysunku, dziêki czemu sprawia wra¿enie miêkko¶ci i lekko¶ci. Konsekwencja w stosowaniu tych zasad przyczyni³a siê do stworzenia wyrazistego stylu, o wysokich warto¶ciach estetycznych.

pocz±tek    

Technika haftu kaszubskiego jest dosyæ prosta. Podstawowym jest ¶cieg angielski, zwany przez hafciarki ludowe "p³askim". £odygi kwiatów, w±sy, obwódki wokó³ wisienek i innych motywów wykonuje siê ¶ciegiem wodnym, siatki - ¶ciegiem "Janina", a punkty, które hafciarki na Kaszubach nazywaj± "piegami" - wêze³kami.

Na lewej stronie p³ótna wzór powinien wyglqdaæ prawie identycznie jak na prawej, nie pl±taæ siê w sup³ach i wêz³ach. W³a¶nie ta lewa strona jest najlepszym sprawdzianem technicznym umiejêtno¶ci hafciarki, lub hafciarza, bo na Kaszubach trafiaj± siê równie¿ znakomicie wyszywaj±cy mê¿czy¼ni.

Brzegi haftów kaszubskich wykañcza siê najczê¶ciej mere¿k± z zak³adem zale¿nym od wielko¶ci serwety, o szeroko¶ci od 1,5 do 4 cm. Serwetki czy bie¿niki mo¿na równie¿ wykañczaæ ¶ciegiem angielskim ("p³askim") lub frêdzlami, stosowanymi te¿ przy poduszkach i makatach, lecz s± one mniej praktyczne w praniu. Hafciarki tucholskie chêtnie wykañczaj± swoje serwety z szarego p³ótna szyde³kowan± koronk± z grubej, równie¿ lnianej nici.

Hafty z³ote bardzo piêknie prezentuj± siê na szarym p³ótnie, ale w przypadku u¿ycia p³ótna bia³ego nie trac± uroku. Szale i chusty wykonywaæ mo¿na na suknie bia³ym lub czarnym, s± nadzwyczaj efektowne.

pocz±tek        

Kaszubki na g³owach nosi³y haftowane czepce, czyli z³otog³owia, albo z³otnice. Ten rodzaj nakrycia g³owy by³ znany w Europie ju¿ od XIV wieku, a I po³owie XIX wieku by³ jeszcze w powszechnym u¿yciu prawie na wszystkich ziemiach Polski.

Starsze Kaszubki z dum± nosi³y je w niedziele i ¶wieta jako najgodniejsze nakrycie siwych w³osów, a dla m³odych - pozosta³y jako wspomnienie najefektowniejszej czê¶ci stroju ich matek i babæ.

Nazwa "z³otog³owie" pochodzi od materii przetykanej z³ot± nici±. Szyte by³o z aksamitu, jedwabiu, brokatu lub sukna, w kolorze czarnym, granatowym, niebieskim, ceglastym lub sepii. Brzegi obszywano delikatna koronk± ze z³otych lub czarnych, jedwabnych nici.

O piêknie czepca decydowa³ przede wszystkim jego wykwintny haft: z³ot±, srebrn±, rzadziej jedwabn± nici±. Motywy zdobnicze by³y na ogó³ typu ro¶linnego.

Dawniej wykonywano je w pracowniach klasztornych ¯ukowa i ¯arnowca, pó¼niej w rejonowych ¶wieckich o¶rodkach hafciarstwa. Z³otog³owie by³o bardzo kosztowne, cena jego by³a prównywalna z cen± jednej krowy
(do 10 talarów).

  Kaszubka w od¶wiêtnym stroju regionalnym, ze z³otog³owiem, demonstruje piêknie haftowane serwety
Hafty na z³otog³owiach kaszubskich

pocz±tek        

¬ród³em dla opracowania tekstu i dla rysunków by³y
wydawnictwa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddzia³u Miejskiego w Gdañsku:

  • Teczki haftu kaszubskiego szko³y: ¿ukowskiej, wejherowskiej i borowiackiej, 1974-75r
    z komentarzami autorstwa: Izabelli Trojanowskiej i Kazimierza Ostrowskiego.
  • Katalog wystawy "Haft kaszubski" Wojciecha B³aszkowskiego - 1965r.

powrót