Indeks    Ziemia i ludzie    Półwysep    Pobrzeże    Pradolina Redy-Łeby    Pojezierze    Bory i ich obrzeża    WWW
 
PRADOLINA REDY - ŁEBY

Na dróżkach Kalwarii Wejerowskiej   Wejherowo - to 50-tysieczne miasto położone w pradolinie rzek Redy-Łeby, otoczone wzgórzami morenowymi. Po wzgórzach położonych na południe od miasta prowadzą dróżki najsłynniejszej na Pomorzu, 300-letniej Kalwarii Wejherowskiej. W centrum miasta jest zabytkowa kolegiata i klasztor franciszkanów, a na obrzeżach - Pałac Przebendowskich.

Dalej na zachód, na ziemi lęborskiej, spotkamy się z nowym rodzajem turystyki: turystyką "sentymentalną" ludzi którzy przed wojną zamieszkiwali te tereny, Niemców. Przyjeżdżają starsi, aby zobaczyć co zostało z ich posiadłości, przyjeżdżają też młodzi, aby poznać rodzinne korzenie. Miejscowa ludność rozpoznała zapotrzebowanie na ten rodzaj turystyki i dostosowuje się, rozwijając agroturystykę. Powoli, bo tereny tu niezamożne.

Ciekawą okolicą jest górny odcinek rzeki Łeby - o charakterze przełomu górskiego. Tuż nad rzeką stoi uroczy dworek w Paraszynie. Na ziemi lęborskiej jest jeszcze wiele innych dworów poniemieckich, opuszczonych i zdewastowanych, oczekujących na sponsora.

Pałac Przebendowskich w Wejherowie - Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej                Dworek w Paraszynie                Dworek w Salinie

W Puszczy Darżlubskiej   Na północ od Wejherowa rozciąga się Puszcza Darżlubska. Piękne ostępy tej kniei kryją ponurą tajemnicę. W pierwszych miesiącach wojny hitlerowcy rozstrzelali tu koło Piaśnicy kilkanaście tysięcy Polaków: pomorską inteligencję, księży, działaczy kaszubskich. Co roku pod koniec października odbywaja się tu pielgrzymki i uroczystości ku czci pomordowanych, "... ich cienie nie o pomstę, jeno o pamięć proszą ..."

Wejherowo rozbudowuje sie w kierunku wschodnim, łącząc się pomału w jedną aglomerację z sasiednimi miastami: Redą i Rumią. Zespół ten potocznie nazywany jest "Małym Trójmiastem Kaszubskim".

Reda już od średniowiecza związana była z rzeką Redą, od której wzięła nazwę i którą eksploatowała. Źródłem dobrobytu wsi były młyny, tartaki, kuźnie, jazy, spławy drewna... Już w XVIII wieku trzeba było wprowadzić obostrzenia chroniące środowisko: chodziło głównie o łososie, które z coraz większym trudem wyruszały w górę rzeki na tarło.

Jeden z wielu głazów narzutowych w Puszczy Darżlubskiej              Ruiny XV-wiecznego kościółka w Rumii             'Dworek Pod Lipami' - Miejski Dom Kultury w Rumii

Cypel Rewski
 
Rewa - bar letni 'Chëcz' w stylu rybackim
 
  Rumia pamięta czasy kultury pomorskiej VI w p.n.e. - świadczą o tym odkrycia w okolicy starego kościoła. W okresie międzywojennym nad Zagórską Strugą był popularny kurort: Zagórz. Obecnie miasto jest prężnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym kaszubskiego wybrzeża. Latem na miejskim stadionie odbywają się Rumskie Jarmarki Kaszubskie.

W końcowym odcinku rzeka Reda płynie szeroką, podmokłą doliną, przeciętą kanałami Łyski i Leniwym, oraz rzeczkami: Zagórską Strugą i Gizdepką. Ustanowiono tu rezerwat przyrody. Szuwary są siedliskiem wielu dzikich ptaków. Południowe urwiska Kępy Puckiej - falezy koło Mrzezina są miejscem szkolenia adeptów spadolotni.

Reda uchodzi do Małego Morza - czyli Zatoki Puckiej. Od Zatoki Gdańskiej oddziela ją Rybitwia Mierzeja, płycizna ciągnaca się od "szpërka" - cypla Rewy aż po Kuźnice na półwyspie helskim.
Rzeka Łeba wybrała drogę na zachód, a później na północ i wpada do wprost do Bałtyku. U jej ujścia leży Łeba i Słowiński Park Narodowy.

powrót