Indeks    Ziemia i ludzie    Półwysep    Pobrzeże    Pradolina Redy-Łeby    Pojezierze    Bory i ich obrzeża    WWW
 
POBRZEŻE KASZUBSKIE - OD PUCKA PO ŁEBĘ

"Kaszubska Riviera" sąsiaduje od wschodu z Zatoką Pucką, od północy z otwartym morzem, a od południa - z rozległymi lasami Puszczy Darżlubskiej. Walorami obszaru są słoneczne plaże, stare miasteczka i wsie rybackie położone w otoczeniu lasów i pól, pałacyki i dwory, oraz dobrze rozwinięta baza turystyczna.
Na zachodnim skraju regionu mamy Słowiński Park Narodowy z unikalnymi w Europie wędrującymi wydmami.

Pucka fara   Puck jest miastem o wielowiekowych tradycjach morskich. W XIII wieku był już siedzibą kasztelanii, a w XVI wieku - wybudowano nowy port dla floty wojennej. W czasie "potopu" szwedzkiego jedynie Puck i Gdańsk oparły się szwedzkiemu najeźdźcy (osłaniane z wód Zatoki przez eskadrę okrętów duńskich i holenderskich). Przed I wojną powstała w Pucku "stacja powietrzna" dla zeppelinów, późniejszy Morski Dywizjon Lotniczy.
Puck słynął przez wieki z wytrawnego piwa, ulubionego przez szlachtę, którego skład ustalono jeszcze w XIV wieku i pilnie strzeżono tajemnicy.
Teren dawnego portu pochłonęło morze, dziś istnieje tylko niewielki basen portowy dla kilkunastu kutrów rybackich, oraz basen jachtowy dla żeglarzy, wybudowany przez entuzjastów z Harcerskiego Ośrodka Morskiego. Upamiętnione jest miejsce zaślubin Polski z morzem w 1920 r.
Najciekawszym zabytkiem Pucka jest olbrzymi kościół Św. Piotra i Pawła, sięgający XIII wieku. W pobliżu portu jest małe muzeum rybackie, a w mieście, w zabytkowym budynku dawnego Szpitalika Miejskiego (1725r) - Muzeum Ziemi Puckiej z bogatymi zbiorami etnograficznymi.

Ten głaz upamiętnia rocznicę zaślubin Polski z morzem w 1920 roku w Pucku - poczytaj jak to było...                groty w Mechowej                Kosciółek w Mechowej

Madonna kaszubskich rybaków   Na północ od Pucka, w Swarzewie jest popularne na Kaszubach miejsce kultu maryjnego.

Na zachód od Pucka, we wsi Mechowa znajduje się przepiekny kościółek z 1742 roku, oraz groty wypłukane w piaskowcowo-wapiennym podłożu.

Na południe od Pucka, w Rzucewie mamy odnowiony pałacyk neogotycki, obecnie mieści ekskluzywny hotel i restaurację. Stąd na południe do Osłonina prowadzi aleja lipowa, której posadzenie przypisywano królowi Janowi III Sobieskiemu.
Drugi efektowny pałac znajduje się dalej na pn-zachód, w Krokowej. W odrestaurowanym zamku grafa von Krockow powstał elegancki ośrodek - baza noclegowa i konferencyjna Fundacji Europejskie Spotkania - Kaszubskie Centrum Kultury. Celem fundacji jest pojednanie i współpraca między narodami, zwłaszcza Polski i Niemiec, realizowane poprzez wzajemne poznanie się i kontakty kulturalne instytucji i osób prywatnych, oraz poprzez działalność popularyzatorsko-wydawniczą. W zamku miesci się niewielkie muzeum.

Pałac w Rzucewie                Zamek w Krokowej               Latarnia morska w Rozewiu

Lisi Jar   Rozewie i Jastrzębia Góra to najdalej na północ wysunięte zakątki Polski. Stary, mroczny bukowy las, porastający zbocza klifu nadmorskiego, tworzy silny kontrast z rozświetloną plażą i łąkami na wysoczyźnie. W Rozewiu mozna zwiedzić latarnię morską, nieco na zachód jest malowniczy Lisi Jar, a dalej kończy sie klif i mamy szerokie plaże Karwii.
Na południe leży wieś Karwieńskie Błota,"dwurzędówka bagienna", pamiątka po osadnikach holenderskich, sprowadzonych tu w XVI wieku, aby osuszyli rozległe mokradła.
Wieś Żarnowiec jest położona w pobliżu wielkiego jeziora, które od niej wzięło swoja nazwę. Stoi tu murowany kościół z XIII wieku i klasztor, kolebka haftu kaszubskiego.
Wschodni brzeg jeziora otaczają wzgórza morenowe z najwyższą Zamkową Górą (95m), tysiąc lat temu był tu ważny gród Pomorzan. Na przeciwległym brzegu, w Nadolu jest mini-skansen, a w Czymanowie elektrownia szczytowo-pompowa (i kapitalna panorama!).
 
Przy ujściu rzeki Piaśnicy do morza rozwija się kąpielisko Dębki, z pięknym drewnianym kościółkiem (1935). Na zachód od ujścia Piaśnicy jest plaża dla naturystów.

Kościół i klasztor w Żarnowcu                Diabelski Kamień w Odargowie                Zagroda gburska w Nadolu

Wydmy powoli pożerają las   Na północno-zachodnich obrzeżach regionu, w okolicach Łeby mamy Słowiński Park Narodowy. Obejmuje on ochroną cztery piękne jeziora przymorskie, bagna i torfowiska, oraz mierzeję z unikatowymi w Europie wędrujacymi wydmami, tworzącymi wzgórza (Łącka Góra - 42 m n.p.m). W pobliskim Smołdzinie znajduje się muzeum przyrodnicze parku. Wzgórze Rowokół (115 m n.p.m.) było niegdyś ważnym miejscem kultu pogańskiego, z wieży widokowej na szczycie rozciaga się szeroka panorama.
We wsi Kluki jest Skansen Wsi Słowińskiej. Co roku na początku maja odbywa się tu impreza plenerowa zwana "Czarne wesele", inaugurująca sezon kopania torfu. Towarzyszą jej występy zespołów regionalnych i jarmark twórczości ludowej.

w Słowińskim Parku Narodowym                Zagroda słowińska w Klukach                Wydmy koło Łeby były niemieckim poligonem doświadczalnym

powrót